HomeAbout UsBiographiesDisplay

COLONEL RODERICK T. GRUNWALD

PRINT | E-MAIL

 

Col. Roderick T. Grunwald is the commander of the 349th Mission Support Group, one of four groups assigned to the 349th Air Mobility Wing, Air Force Reserve Command, Travis Air Force Base, California. As group commander, he is responsible for the administration and development of programs to develop and train support nearly 950 personnel to achieve readiness status in accordance with Air Force, Air Force Reserve Command, and Air Mobility Command policy. Mission Support Group services include personnel, training, information management, lodging, food services, security forces, civil engineering, explosive ordnance disposal, disaster preparedness, airfield management, aircraft loading and passenger movement, logistics readiness, and communications and computers.

Colonel Grunwald graduated from California State University, Stanislaus in 1991 with a Bachelor of Arts Degree in Economics. He entered the Air Force in June 1994, graduating from Officer Training School at Maxwell Air Force Base, Alabama. After completing missile launch officer training at Vandenberg Air Force Base, California in 1995, he was assigned to the 564th Missile Squadron, Malmstrom Air Force Base, Montana. He served seven years on active duty as a flight commander/instructor for 20 missile crews and their facility management/security teams, and as space operations officer role at Vandenberg Air Force Base, California, working satellite intelligence and strategic operational plans for Air Force Space Command.

The colonel joined the 349th AMW as a reservist and logistics plans officer in August 2000, and attended Air Force Logistics Training earning top graduate honors. Colonel Grunwald augmented USAFE operations during Operation Iraqi Freedom, engineering the first direct passenger flights into Iraq from outside the area of responsibility, and helped to plan/deploy attacking forces for Operation Iraqi Freedom. On October 1, 2003, with the inception of the Logistics Readiness Squadron, he became the 349th LRS operations officer. In August 2007, Col Grunwald was promoted to commander of the 349th LRS. During his tenure, Col Grunwald has worked as an advisor and exercise planner with NATO’s Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Center for over seven years. From 2010 to 2011, he deployed to Jordan for eight months under the U.S. Security Coordinator Joint Task Force, working with the Israeli, Palestinian and Jordanian governments to provide security stabilization and civil protection initiatives in the West Bank. As the Jordan Training Officer, he led multi-national training and budgeting efforts for more than 2,100 Palestinian security force and civil defense personnel, to promote security and infrastructure building efforts in pursuit of a two-state solution for Israel-Palestine. Colonel Grunwald served on the J4 staff at Special Operations Command CENTCOM for 11 months in 2014, developing the standup of the Intermediate Support Base structure in Kuwait for equipment and personnel movement into Baghdad in support of anti-ISIS efforts. He was a lead planner for the $500 million coalition sustain and equip plan for Syria, and forward deployed with special operations forces to oversee logistics for the Central Asian States, the Levant and Yemen, supporting anti-Al Qaeda efforts during the Al Mahfad offensive.  In the spring of 2015, Col Grunwald oversaw all phases of logistics, manpower and facility development for the KC-135 tanker beddown at Beale Air Force Base, California, before serving as the 940th Mission Support Group Commander for the following eighteen months. 

EDUCATION
1991 Bachelor of Arts, Liberal Arts/Economics, California State University, Stanislaus
1997 Masters of Science, Human Resource Management, Troy State University, Ala.
1998 Target Logistics College, Minneapolis, Minn.


ASSIGNMENTS
1. August 1994 - November 1994, Student, officer training school, Maxwell Air Force Base, Ala.
2. November 1994 - June 1995, Student, undergraduate space and missile training, 381st Training Squadron, Vandenberg Air Force Base, Calif.
3. July 1995 - June 1996, ICBM Deputy Crew Commander, 564th Missile Squadron, Malmstrom Air Force Base, Mont.
4. July 1996 - December 1996, ICBM Crew Commander, 564th Missile Squadron, Malmstrom Air Force Base, Mont.
5. January 1997 - August 1998, ICBM Flight Commander/Instructor, 564th Missile Squadron, Malmstrom Air Force Base, Mont.
6. August 1998 - July 2000, Space Operations Officer, 14th Air Force Headquarters, Vandenberg Air Force Base, Calif.
7. August 2000 - September 2003, Assistant Chief of Wing Plans, 349th Air Mobility Wing, Travis Air Force Base, Calif.
8. October 2003 - July 2007, Operations Officer, 349th Logistics Readiness Squadron, Travis Air Force Base, Calif.
9. August 2007 - August 2015, Commander, 349th Logistics Readiness Squadron, Travis Air Force Base, Calif.
10. August 2015 – November 2016, Commander, 940th Mission Support Group, Beale Air Force Base, Calif.
11. December 2016- Present, Commander, 349th Mission Support Group, Travis Air Force Base, Calif.

SUMMARY OF JOINT ASSIGNMENTS
1. October 2010 – July 2011, Jordan Training Officer, United States Security Coordinator, Joint Task Force Israel, US Consulate, Jerusalem
2. March 2014 – February 2015, Logistics Operations Support Team Lead for Central Asian States and Arabian Peninsula, SOCCENT HQ, MacDill AFB, Fla.

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS

Defense Meritorious Service Medal with one bronze oak leaf cluster
Meritorious Service Medal with two bronze oak leaf clusters
Air Force Commendation Medal with one bronze oak leaf cluster
Joint Service Achievement Medal
Joint Meritorious Unit Award
Air Force Outstanding Unit Award with ā€œVā€ device, one silver and four bronze oak leaf clusters
Combat Readiness Medal

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION
Second Lieutenant November 18, 1994
First Lieutenant November 18, 1996
Captain September 29, 2000
Major September 29, 2004
Lieutenant Colonel September 29, 2009
Colonel July 20, 2015


(Current as of July 2018)